Zaburzenia miesiączkowania Leczenie Warszawa

Według statystyk, z zaburzeniami miesiączkowania boryka się około 20% kobiet. W grupie przykładów są one objawem nieprawidłowości organicznych lub czynnościowych w układzie kobiety, zaś ich przyjmowanie ma zazwyczaj terapię hormonalną. Wszystkie osoby zauważające obok siebie jakiekolwiek zaburzenia powiązane z menstruacją zapraszamy do bliskiej przychodni ginekologicznej w Stolicy!

Zaburzenia miesiączkowania mogą spotkać u wszystkiej pani w czasie od jakiś 9.-16. roku bycia (czyli od czasu, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka) do około 45.-55. roku życia, czyli menopauzy. Prawidłowy cykl miesiączkowy istnieje od 25 do 35 dni, długość krwawienia ma od 3 do 7 dni, zaś fizjologiczna utrata krwi – od 30 do 80 ml. Co do zasady, zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą każdego z tych elementów – w razie zauważenia u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak łatwo udać się do ginekologa.

Objawy zaburzeń miesiączkowania

Do powszechnie będących objawów zaburzeń miesiączkowania określa się:

znaczne wydłużenie lub ograniczenie czasu pomiędzy miesiączkami,
nagłe bardzo wielkie lub złe krwawienia,
dolegliwości bólowe (brzucha, narządów miednicy, pleców), nudności, wymioty,
plamienia pomiędzy miesiączkami,
bardzo oryginalna, jasnoczerwona krew miesięczna lub pojawianie się skrzepów krwi.
Wiele kobiet niestety bagatelizuje występowanie tego rodzaju objawów, biorąc je za coś normalnego. Takie uważanie to błąd! Nawet niewielkie nowości w dobrych do ostatniej pory miesiączkach mogą być dowodem, że w układzie dzieje się coś niedobrego. Należy więc bezwzględnie zachować czujność, obserwować swój system a w razie zauważenia czegoś niepokojącego natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania
Po ustaleniu charakteru zaburzeń miesiączkowania i ich uwag, stosuje się odpowiednie formy leczenia. Zazwyczaj polega ono na terapii hormonalnej – kobietom poleca się przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, oraz w razie potrzeby – także przeciwzapalnych i/lub przeciwbólowych. Idzie to m.in. uregulować długość cyklu oraz okres trwania krwawienia, jego moc, pomaga minimalizować dolegliwości bólowe itp. W niektórych przypadkach konieczne są zabiegi z obszaru chirurgii ginekologicznej –usunięcie błony dziewiczej, usunięcie torbieli na jajnikach itp.

Wszystkie panie borykające się z zaburzeniami miesiączkowania zapraszamy na konsultacje do bliskiej specjalistki z obszaru ginekologii – oferujemy profesjonalną opiekę, indywidualne rozwiązanie i wszystkie poszanowanie intymności!

Najczęstsze zaburzenia miesiączkowania

Istnieje wiele sposobów zaburzeń miesiączkowania. U dziewcząt przygląda się niekiedy pierwotny brak miesiączki – cierpimy spośród nim do tworzenia, jeśli krwawienie nie pojawiło się pomimo przechodzenia przez nastolatkę 16. roku bycia. U kobiet wcześniej miesiączkujących spędza czasem wtórny brak miesiączki, więc co chwila sześciomiesięczna przerwa w krwawieniach. Rzadkie miesiączkowanie to cykle liczące daleko niż 35 dni, z kolei częste miesiączkowanie – cykle gorsze niż 21 dni.

Zaburzenia miesiączkowania dotyczyć mogą i bolesności https://ginekologwarszawa.edu.pl/zaburzenia-miesiaczkowania/ miesiączek, ich obfitości czy towarzyszących im objawów niepożądanych. Niestety dla wielu osób prawdą są miesiączki bolesne – ale w takich sytuacjach należy zgłosić się do ginekologa, który pomoże uporać się z takimi dolegliwości. U niektórych pań krwawieniom towarzyszą nudności i wymioty. Niekiedy miesiączki są bardzo wysokie, w pozostałych przypadkach – bardzo niskie. W którejkolwiek z tych form niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

Zaburzenia miesiączkowania mogą być różne przyczyny – za każdym razem do ich obejrzenia potrzebny jest szereg badań, przede każdym hormonalnych. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania dostosowuje się jednak:

niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
zaburzenia czynności osi podwzgórzowo-przysadkowej,
pierwotna niewydolność jajników,
wady lub kupione uszkodzenia macicy,
guzy wydzielające prolaktynę,
zaburzenia funkcji podwzgórzowo-przysadkowej,
guzy pourazowe lub pozapalne uszkodzenia okolicy podwzgórzowo-przysadkowej.
Wśród pozostałych praktycznych i relatywnie często będących przyczyn zaburzeń miesiączkowania wydobywa się wrodzony przerost nadnerczy, zespół policystycznych jajników, utrata wagi ciała (nierozsądne odchudzanie), nadczynność tarczycy, wady wrodzone pochwy i błony dziewiczej, infekcje narządów rodnych, stres, powikłania przebytych zabiegów i operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *