Pielęgnacja stóp z wkładkami ortopedycznymi

Pielęgnacja stóp z wkładkami ortopedycznymi

Wkładki ortopedyczne są jednymi z najczęstszych ortezy stosowanej przez osoby z różnymi problemami stóp. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wsparcie dla łuków oraz mocną i elastyczną podeszwę, która umożliwia stopie swobodny bieg. Amortyzują również stopę, gdy jest poddawana różnorodnym czynnościom.

Wkładki ortopedyczne są podzielone na dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich jest kontakt ortopedyczny, który zapewnia wsparcie dla samego łuku, i zwykle ma kształt klina z podkładką podtrzymującą kształt łuku. Drugi typ nazywa się bezdotykowym ortopedycznym i ma kształt płaskiego kawałka gumy, z poduszkami u góry i na dole dla wsparcia. Różnica między nimi polega na tym, że kontakt ortopedyczny może mieć w sobie licznik pięty.

Wkładki ortopedyczne są również produkowane z serią grubości dopasowanych do różnych stóp. Zasadniczo są one wytwarzane w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla osób w różnych stopach. Zwykle osobom o szerokich stopach i małych łukach zaleca się stosowanie zbyt grubych wkładek ortopedycznych.

Łuki, które są uszkodzone lub nieprawidłowo wyrównane, mogą powodować szereg różnych problemów. W niektórych przypadkach może powodować ból i dyskomfort oraz prowadzić do obrażeń. Wkładki ortopedyczne są zwykle zalecane dla pacjentów z łukami, które są wygięte, zakrzywione, źle umieszczone lub w inny sposób zniekształcone.

Specjalne wkładki ortopedyczne można również zaprojektować w celu łagodzenia bólu stopy, gdy dana osoba doświadcza zespołu cieśni nadgarstka. Ludzie z tym schorzeniem mają zwykle bardzo sztywne stawy, które są albo ściskane, albo podrażnione przez nadmierny nacisk na kości i ścięgna w nadgarstkach. W takim przypadku wkładki ortopedyczne są zaprojektowane do podparcia stawu nadgarstkowego, aby nie pogarszać nacisku.

Te wkładki mają często kształt podeszwy z piętą, którą można wyściełać lub nie.

W niektórych przypadkach licznik pięty jest zintegrowany z podeszwą, co oznacza, że ​​nie można go wyściełać. Może to być pomocne dla osób, które mają grube, ciężkie pięty lub są zbyt aktywne, ale osoby, które mają normalne do lekko cienkich obcasów, mogą potrzebować bardziej tradycyjnej wkładki ortopedycznej.

Istnieją również wkładki ortopedyczne, które mogą wspierać łuki osoby. Są one znane jako ortopedia śródstopia i są przeznaczone do pomocy osobom, które mają łuki, które są błędne w środku lub są proste lub nieco wysokie. Na przykład, jeśli dana osoba ma łukowatą stopę, ale jej lub jej łuki są prawidłowo umieszczone na zewnętrznej krawędzi stopy, można je ukształtować tak, aby spełniały ten warunek. Jeśli są proste, pomogą stopie pracować poprawnie.

Wkładki ortopedyczne można również zaprojektować tak, aby zapewniały wsparcie dla stopy sportowca. Te wkładki zostały zaprojektowane, aby zapewnić wsparcie dla śródstopia i wewnątrz buta. W niektórych przypadkach mogą być ukształtowane jak pudełko na palce, aby pasowały wokół palców sportowca.

Dla tych, którzy mają nietypowe problemy z łukami lub stopami, może być wymagana wkładka ortopedyczna wspierająca łuk. Podparcie łuku jest zaprojektowane do podparcia łuku i będzie pasowało do łuku, aby zapewnić podparcie. Podparcie łuku jest następnie kształtowane w taki sposób, aby stanowiło podparcie dla samych łuków.

Wkładki ortopedyczne są często noszone w leczeniu stóp i kostek, takich jak zapalenie ścięgien, zapalenie powięzi podeszwy i śródstopie. Wkładki ortopedyczne są również stosowane w celu złagodzenia bólu w różnych stanach, w tym w zapaleniu stawów, palcach młotków, guzkach, zapaleniu powięzi podeszwy, łokciu tenisowym i zapaleniu kaletki. Wkładki ortopedyczne są również stosowane w celu zapobiegania bólowi stóp lub dyskomfortowi.

Wkładki ortopedyczne są zwykle noszone od jednego do trzech razy dziennie. Jednak, jak w przypadku każdej wkładki ortopedycznej, istnieją wyjątki. Ci, którzy noszą wysokie obcasy lub chodzą po twardych powierzchniach lub nierównym podłożu, mogą być zalecani do noszenia ich nie więcej niż dwa do trzech razy dziennie. Ponadto wkładki ortopedyczne nie powinny być noszone podczas pływania lub nurkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *