Internetowe Trendy

Poznaj DeFi najgorętszy trend w kryptowalutach

DeFi to skrót, którym określa się zdecentralizowane finanse. Jest to jeden z obszarów na  rynku kryptowalut, który ostatnimi czasy zaczął przyciągać ogromną uwagę nie tylko fanów wirtualnej waluty, ale największych regulatorów i usługodawców finansowych. DeFi odnosi się to do tych usług pieniężnych, które wykorzystują inteligentne kontrakty. Inteligentne kontakty z kolei to automatycznie wykonalne umowy, które nie wymagają pośredników, takich jak bank lub prawnik, używając zamiast tego technologii blockchain.

 

Od końca trzeciego kwartału 2017 roku do trzeciego kwartału 2020 roku, łączna wartość z kontraktów DeFi wzrosła z 2,1 mln dolarów do aż 15 mld dolarów. Doprowadziło to do ogromnego wzrostu wartości wszystkich zbywalnych tokenów używanych w inteligentnych kontraktach DeFi. Wiele żetonów zyskuje na wartości nawet trzy lub cztery razy w ciągu roku, a niektóre znacznie częściej. Jednym z tokenów sieciowych, którego wartość wzrosła 20-krotnie jest Synthetix, z kolei token Aave szacuje swój wzrost w granicach 200-krotności.

 

DeFi jest w większości zbudowany na sieci blockchain Ethereum i jest kolejnym krokiem w rewolucji w technologii finansowej, która rozpoczęła się 11 lat temu wraz z pojawieniem się na rynku Bitcoina. Jednym z obszarów, w którym te zdecentralizowane aplikacje (dApps) odniosły sukces, jest handel kryptowalutami na zdecentralizowanych giełdach, takich jak Uniswap. Działają one samodzielnie, bez żadnej firmy ani innej instytucji kontrolującej ich platformę.

Jakie usługi finansowe są możliwe przy użyciu DeFi?

DeFi pozwala na przeprowadzanie szeregu różnorodnych usług finansowych:

  • obstawianie na wyniki wydarzeń lub wykorzystywanie kryptowalut na grę w kasyno automaty online (np. popularną Phoenix Sun gra);
  • pożyczanie kryptowalut i zarabianie na odsetkach (między innymi na platformach Compound lub Aave);
  • tworzenie i wymienianie instrumentów pochodnych rzeczywistych aktywów, takich jak waluty lub metale szlachetne (Synthetix);
  • branie udziału w loterii na PoolTogether, w której każdy otrzymuje zwrot pieniędzy, a jeden szczęśliwy uczestnik wygrywa odsetki zgromadzone ze wspólnej puli;
  • kupowanie kryptowalut znanych jako stablecoiny, które są powiązane z wartością konkretnej waluty lub towaru. Na przykład DAI i USDC są powiązane z dolarem amerykańskim.

 

DeFi jest czasami nazywane „pieniędzmi z Lego”, ponieważ możesz łączyć ze sobą różne aplikacje, aby zmaksymalizować zyski. Na przykład możesz kupić stablecoin, taki jak DAI, a następnie pożyczyć go na Compound, aby uzyskać odsetki, a wszystko to może dziać się za pomocą urządzeń mobilnych.

 

Chociaż wiele dzisiejszych aplikacji dApps pozostaje wciąż niszowych, kolejne powstające w przyszłości programy mogą mieć duży wpływ na nasze codzienne życie. Na przykład, może dojść sytuacji, w której kupno domu będzie możliwe poprzez platformę DeFi w ramach umowy kredytu hipotecznego.

Popularność DeFi

DeFi miały szansę rozwinąć się dzięki brakowi odpowiednich przepisów i regulatorów, które mogłyby im w tym przeszkodzić. Na przykład, w przypadku tradycyjnych pożyczek istnieje wymóg prawny, aby pożyczkodawca ocenił zdolność pożyczkobiorcy do spłaty długu. W DeFi nie ma takich wymagań. Zamiast tego wszystko polega na wzajemnym zaufaniu i ochronie prywatności.

 

Organy regulacyjne muszą jednak znaleźć równowagę między hamowaniem innowacji a brakiem ochrony społeczeństwa przed takimi zagrożeniami jak indywidualne umieszczanie pieniędzy w nieuregulowanej przestrzeni. Ponadto banki i inne instytucje finansowe mogą przestać zarabiać jako pośrednicy w tradycyjnych usługach finansowych. W lipcu tego roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dokonała znaczącej zmiany w kierunku przyjęcia DeFi, zatwierdzając po raz pierwszy fundusz Arca, który jest oparty na kryptowalucie Ethereum.

 

Ponadto w rozwój DeFi zaczęli angażować się gracze głównego nurtu w branży finansowej. Wiele znanych instytucji finansowych zaczyna akceptować DeFi i obecnie szuka sposobów na uczestniczenie w podziale tego, wydaje się, bardzo lukratywnego tortu. Na przykład 75 największych banków na świecie testuje technologię blockchain, aby przyspieszyć swoje płatności (wśród banków są między innymi JP Morgan, ANZ i Royal Bank of Canada). Również fundusze zarządzające aktywami traktować DeFi coraz poważniej. Najbardziej znanym z nich jest Grayscale – największy na świecie fundusz inwestycyjny kryptowalut.

 

Kolejnym powodem popularności DeFi stał się COVID-19. Pandemia spowodowała jeszcze niższe globalne stopy procentowe. Niektóre jurysdykcje, takie jak strefa euro, znajdują się teraz na stopie ujemnej, a inne, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, mogą wkrótce do nich dołączyć. DeFi oferuje znacznie wyższe zyski z oszczędności niż tradycyjne banki (np. Compound oferuje roczną stopę procentową w wysokości 6,75% dla tych, którzy oszczędzają dzięki Stablecoin Tether).

Podsumowanie

DeFi to nowy trend, który może całkowicie zmienić nasze podejście do usług finansowych. Jest to kolejny krok w zmianie naszego rozumienia tradycyjnego systemu finansowego, który w odróżnieniu od banków i innych instytucji dbających o nasze pieniądze, wydaje się bardziej zliberalizowany i zdecentralizowany niż wcześniej. Najważniejszym pytaniem, które powinno zostać zadane w debacie o DeFi, jest to, jak najlepiej pokierować jego rozwojem i jakie mechanizmy kontrolne i regulujące mogą zminimalizować ryzyko dla społeczeństwa i wprowadzić jak najszersze korzyści dla uczestników.

Zamieszczono w: Inne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *